Jdi na obsah Jdi na menu
 


D A N I E L L A N D A

 

Obrazek


 

DANIEL LANDA se narodil 4.11.1968. Rodiče se rozvedli, nemá sourozence. Již několik let je ženatý s Miriam Müller, která pochází z Německa. Spolu mají tři dcery - Anastázii, Roxanu a Rozálii. Daniel vystudoval hudebně-dramatický obor na konzervatoři v Praze, ale kromě několika malých rolí ve filmech (nejznámější je asi účast v kultovních snímcích "Proč?" a "Černí Baroni") a několika divadelních hrách (např. "O myších a lidech", kde se setkal se spoluhráčem z Orlíku Davidem Matáskem) se herectví nevěnoval. Nejvíce je známý svými hudebními aktivitami. U příležitosti vydání vyběru Best Of v prosinci 2000 oznámil konec sólové hudební kariéry, ale po dvouleté pauze se vrátil s dalším albem.

Kromě toho, že Dan na svých albech vystupuje v roli zpěváka, skládá i hudbu, píše si texty a působí i ve funkci producenta. Jeho žena zpravidla jeho hudební projekty režíruje. Je autorem úspěšného "dirty" muzikálu "Krysař" (hraného i v Německu, Rakousku a na Slovensku). Krysař se v roce 2002 dočkal obnovené premiéry v kompletně novém nastudování (jiná režie, herci, kostýmy, scény, nové postavy). Odehrálo se 100 exkluzivních představení. V roce 2003 se podílel na megaprojektu Rockquiem, zrockovatělou podobu Mozartova díla. V roce 2005 měl v divadle Kalich premiéru další muzikál Tajemství a momentálně se připravuje muzikál "Zabte sršně".

Píše i filmové scénáře, ale z jeho předloh se natočila jen TV inscenace "Zvláštní schopnosti". Mezi nerealizované projekty patří např. příběh z prostředí Ukrajiny Rapsodie vlků, dále Modrý kříž, Natural Born Kinder, Poslední čaroděj, Klíč králů, Cesta je prach a Tajemství).

Skládá hudbu pro televizní filmy a inscenace, např. "Gambit", "Ex Offo", "Chytit vítr" (vše v režii J. Polišenského) dále pro projekty v režii manželky Miriam "Zvláštní schopnosti", "Bylo nebylo" a "Humanista" a zatím naposledy "Udělení milosti se zamítá" z roku 2002 (režie Jiří Svoboda), za kterou získal ocenění "Zlaté ovladače" v kategorii "televizní film - hudba", stejně jako o rok předtím za soundtrack ke "Gambit". Hudbu napsal i pro divadelní hry v režii M. Pavlíka "O myších a lidech" a "Macbeth" v období svého divadelního působení.

M
ezi další Landovy záliby patří thaibox a závody aut. Od roku 1996 jezdil profesionálně autokros (největší úspěch bylo 6.místo v mistrovství Evropy 1998), z něhož po dvou letech přesedlal za volant trucku pro tým ProCa-PTE-Holoubek (nejprve jako tester, později jako závodník ve dvojici s Martinem Kolocem). V roce 1999 platil za nováčka sezóny, v roce 2000 byl pátý v ME v truck racingu. V roce 2001 tahače opustil a v současnosti jezdí rallye.

V
roce 2003 založil spolu se závodníkem Romanem Krestou Nadaci Malina, která se chce zasadit o podporu prevence bezpečnosti silničního provozu. Mezi aktivity nadace patří i natáčení krátkých filmů, kde vedle Landy hraje i Rudolf Hrušínský nejmladší a ex-ministr dopravy Šimonovský. Landa také několik let spoluvlastnil restauraci "Rudý baron" v Praze a daboval postavu Billyho Idola v americké komedii Píseň pro nevěstu.

V
roce 2004 Landa zaskočil veřejnost přiznáním ke katolické víře, spoluzaložil templářský řád "Ordo Lumen Templi". V rámci řádu uspořádal v červnu 2004 v katedrále sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze bohoslužbu "Večer s písní Karla Kryla pro český národ" v kostele, kde zazpíval řadu Krylových písní, celou akci přenášela ČT a později vyšel záznam na DVD i CD. Navštěvoval s malým koncertním programem spolu se zpěvákem Boldym několik věznic a příležitostně hostoval na školních protidrogových kampaních pořádaných katolíky.

V
soutěži Zlatý slavík získal 12.12.2004 stříbrnou pozici - důkaz stále silné podpory fandů (cenu si osobně nepřevzal). O své skinheadské minulosti vyprávěl v pořadu ČT 13.komnata Daniela Landy 

Píše se rok 2005 a Dan Landa podniká 2 koncerty - BOUŘE 2005.A to v Ostravě 3.11.´05 a Praha 7.11.´05. Oba dva koncerty jsou zasnamenány a v roce 2006 vydány na CD a DVD (zvuk 5.1).

8.6.2006 Ordo Lumen Templi a Benedikténské arciopatství pořádají benefiční koncert " VEČER SJEDNOCENÍ ".


V roce 2006 se podílí na hudbě k filmu KVASKA, kterému scénář napsala jeho žena Miriam, která se samozřejmě ujímá i řežie.Film má premiéru 22.2.2007 Film má výbornou návštěvnost v kinech. V září 2007 vychází Kvaska na DVD.

19. 11. 2007 vychází muzikál TAJEMSTVÍ též na DVD.

V roce 2007 D.Landa dělá několik koncertních vystoupení. První se koná pod širým nebem 29. 8. 2007 v Ostravici na Moravě. Další se odehrává v divadle Kalich 17. 10. 2007. Obě dvě vystoupení jsouunplugged a mají velký úspěch.

Téhož roku začíná žena D. Landy natáčet pro internetovou TV Stream.cz life reality show PEKLO S LANDOU. Jedná se o společný projekt Dana a jeho manželky. Dan jako autor projektu + moderátor a Mirjam jako režisérka. Show běží do března 2008.

28. 3. 2008 se Daniel Landa vrací do rally závodů. O 14 dní později Daniel těžce havaruje při páteční erzetě na Šumavské rally. Připravované turné, ale není v ohrožení. Pouze vydání nové desky NIGREDO se oddaluje na jaro 2009!!!

V roce 2008 jsou ohlášeny 3 koncertní tourné po Česku a 2 na Slovensku. Jedná se o ČESKOSLOVENSKOU TOUR 2008.

Koncem dubna 2008 se uskutečnili tři koncertní vystoupení v Čechách. V rámci ČESKOSLOVESNKO TOUR 2008. A to ve městech: Ostrava, Pardubice a Praha. O měsíc později se Daniel Landa vydává  "dobít" i východ , vyráží poprvé koncertovat na  Slovensko. Svou show zavítal jako první do Košic a posléze do Bratislavy. Všech 5 vystoupení - VYPRODÁNO a hlavně skvělá atmosféra. Z Ostravského koncertu je pořízen záznam, který by měl vyjít na DVD.

Tento rok se ještě plánuje v Brněnském Národním divadle nové vystoupení TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA - "manifest" a vrchol kariéry Dana. Premiéra "manifestu" TZD uskuteční 21. listopadu 2008.

15. září 2008 se v Pražském divadle Kalich uskutečnila premiéra dlouho očekávaného muzikálu manželů Landových TOUHA. Představení je na dlouhou dobu vyprodáno, bylo již prodáno přes 15tisíc vstupenek.

21. listopadu 2008 bylo v Brněnském Národním divadle uvedena nová hra DL - TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA. Daniel Landa hraje jednu z hlavním rolí, kterou chce hrát bez své alternace do konce roku 2008, poté ho bude alternovat p. Trapl. TZD má velikou diváckou úspěšnost, představení jsou na dlouho vyprodaná. Mohu jen vřele doporučit, TZD jsem již mohl shlédnout.

Červen 2009: po dlouhém roce odkládání vychází nové album NIGREDO. Je to cca přesně rok co mělo původně NIGREDO vyjít, ale nestalo se tak. A to kvůli autonehodě na Rally Šumava 2008 (viz výše). Album má dosti kladné ohlasy. Je na něm 10písní.

I v roce 2009 Daniela Landa se věnuje rally. Nejezdí bohužel v ČR, nýbrž jede Slovenský pohár.

7. 12. 2009 další z akustických koncertů Daniela Landy v pražském divadle Kalich. Pod názvem - TEMNĚ ROMANTICKÝ VEČER.

V roce 2010 se Daniel Landa opět objevuje v seriálu České rally. V loňském roce sice jezdil rally, ale u našich sousedů na Slovensku, pro letošní rok si vybral zpět ČR. V roce 2010 by mělo vzniknout nové filmové dílo manželů Landových z prostředí rally.

V dubnu ´10 se uskutečnil další z mini koncertů DL, ale né v Praze, ale pro změnu ve slovenské Nitře - Daniel Landa pre Nitru.

Během června 2010 natáčí manželé Landovi nový film z prostředí rally - TACHO (původní název - DOTKNI SE DUHY). Premiéra se uskuteční 2. prosince 2010. Natáčení probíhá, kde jinde než na Slovensku v Nitře. Hlavní roli Alexe, hraje kdo jiný, než Daniel Landa. Hlavní ženskou roli hraje Olga Lounová. K filmu TACHO vychází i oficiální soundtrack pod názvem TACHO. Film TACHO se může pyšnit docela vysokou návštěvností v Českých a Slovenských kinech.
 
Dne 28. března 2011 po dlouhém čekání se dostávají na pulty CD/DVD záznam koncertu ČESKOSLOVENSKO tour 2008 z Ostravy. Obsahuje celkem 21 skladeb a DVD ještě malý bonus k tomu.

Daniel Landa spole se svojí manželkou připravdují v nový muzikál Klíč králů, který bude mít premiéru v Pražském divadle Broadway 10. října 2012. Letos Daniel Landa ohlásil jediný koncert a to na festivalu Benátská noc. Ale není jisté zda vůbec vystoupí, jelikož onemocněl obrnou lícního nervu, což má za následek nehybnost části obličeje.

Koncem roku 2012 vyráží Daniel Landa na akustické turné po českých divadlech nazvané - Dilema pyrotechnika

10.10.2012 se uskutečnila premiéra nového muzikálu Dana Landy - Klíč králů. Týden před premiérou bylo DL oznámeno, že díky své rozsáhlosti bude Klíč králů rozdělen na dva díly:  Kámen Bohů a Gryf. Ale není jisté, zda se publikum dočká druhého dílu. Bude to záležet na penězích a na ohlasech na první díl.

GHB © 2007 - 2013