Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

 

 

Obrazek

Sestava ORLÍKU:
Zpěv: DANIEL LANDA
Kytara: DAVID MATÁSEK
Bicí: JAN LIMBURSKÝ
Baskytara: JAKUB MALEČEK

Skupinu Orlík založili Daniel Landa, David Matásek, Jakub Maleček a Martin Limburský, kteří se často scházeli v pražské vinárně Orlík, podle níž byla skupina pojmenována. Orlík, který vnesl do české hudební scény po roce 1989 něco úplně nového, je dodnes poměrně často diskutovaným tématem. Ve své době dokázal ovlivnit spoustu mladých lidí a dodnes je poměrně oblíben. Ovšem Orlík stihl vydat jen dvě alba, pak své působení ukončil, a to hlavně proto, že několik lidí si texty vyložilo špatně - a začali propagovat fašismus. Stalo se tomu tak i přesto, že skupina proti fašismu otevřeně vystupuje (píseň Faschos). Jak řekl Daniel Landa, zpěvák Orlíku, na jejich posledním koncertě hajlovalo 800 lidí. Pak už nezbývalo Orlíku nic, než se od Skinheads oficiálně distancovat.

Podle mého názoru šlo opravdu o vynikající hudbu a texty byly, řekl bych, nadčasové. Některé písně opravdu jsou tvrdšího ražení a většina lidí v nich vidí rasismus a násilí. Ve skutečnosti však texty nic podobného neobsahují, definice rasismu je trochu jiná (vyzdvihování jedné rasy nad druhou) a to rozhodně v písních není obsaženo. Je to upozorňování na nevýhodu poskytování životního prostoru a jiných prostředků různým přistěhovaleckým menšinám, což je rozhodně reálné.

Po rozpadu šel každý ze členů Orlíku svou cestou. Daniel Landa se začal věnovat hudbě sólově, David Matásek zase divadlu a filmu, také byl členem skupiny Tři sestry, stejně jako Jakub Maleček. V současnosti tam už ale nepůsobí ani jeden z nich...

Úryvek textu:

" S. O. S. " (album Demise!)

A ve vlastní zemi budem k sobě jako cizí,
láska k Vlasti nadobro zmizí.
Zapomenem země česká,
že je domov náš.

A ve vlastní zemi budem se bát do ulic,
"Chceme pravici!", řvem z plných plic,
proti slušnejm lidem ale,
my nemáme nic.

 

Obrazek
Obrazek

 

ALBA:

 

Obrazek

 

(1990)

Obrazek

(1991)


ORLÍK - "ČECH"

(RARITA - oficiální videoklip z roku 1990-1991?)

 

 

REFLEX ze dne 30. 5. 1990:

Kamarádi, Skinheadi!
Situace je naprosto neudržitelná. To, co se odehrálo po koncertě Orlíku dne 1.5.90, přesáhlo všechny meze. Napadáním turistů v centru Prahy dosáhnete pouze kriminalizování a obecného opovržení naším hnutím. Uvědomte si, že jste Češi a že pogromy v naší zemi nemají co dělat! Nejsme fašisti ani ortodoxní rasisti. Válkou s Romy a Vietnamci nahráváme komunistům na smeč. Zvláště teď před volbami. Zakládejme si svoje spolky, choďme do hospod, poslouchejme svou muziku. Buďme zase OI! Pojďme usměrnit "polistopadové hrdiny" v našich řadách. Uvědomte si, že hákový kříž nás opravdu nezajímá. A ty, které ano, pro ty máme dobrou radu: emigrujte k našim tupějším kolegům do NDR. Pokud se situace neuklidní, nebude skupina Orlík na nejbližších koncertech hrát. Mnoho lidí nás totiž považuje za iniciátory této války. Takže: 25.5.1990 ve Futuru nehrajeme!


Za ORLÍK: DAVID MATÁSEK a DANIEL LANDA

Zde malý úryvek rozhovoru s Davidem Matáskem pro TV magazín (březen 2010).  20. let od vzniku a zániku skupiny ORLÍK.

Obrazek

Zde najdete exkluzivní rozhovor s Davidem Matáskem. Byl pořízen 28. 8. 1993 pro jeden vlastenecký zin - Český štít. Můžete si ho přečíst ZDE

ROZHOVOR S DAVIDEM MATÁSKEM: Nebyli jsme náckové, ale skinheadi (30. 9. 2010) ZDE

GHB ©2005 - 2013

ORLÍK - televizní vyjádření k situacím co se dělo v ulicích(dokument "Skinheads")

 

Download:
FLVMP43GP

 

 

 

ORLÍK - "Bíla Liga"(live Bzenec 1991)ORLÍK - "Dvojí metr"(live Bzenec 1991)


 

ORLÍK - "S. O. S."(live Hradec Králové - Hostinec U Cikána 1991)