Jdi na obsah Jdi na menu
 



D I S K O G R A F I E


MILOŠ FRÝBA FOR PRESIDENT (1990) + DEMISE! (1991)

Obrazek


 

Obrazek

 


 

Do hudební branže se uvedl skupinou Orlík (spoluhráči byli kytarista David Matásek (známý svojí rolí Kendyho z filmové série "Básníci"), Jakub Maleček (baskytara) a Martin Limburský (bicí). Název skupiny Orlík, která vznikla ke konci 90. let a jejíž existence trvala několik let, má původ ve stejnojmenné vinárně, kde se členové scházeli. Orlík vydal dvě alba (nahraná ve studiu "Propast"). První album MILOŠ FRÝBA FOR PRESIDENT obsahovalo 19 skladeb, druhé album DEMISE!16. Obě alba mezi mládeží rychle zpopulárněnla (obou alb se prodalo 180-200 tisíc kusů). Texty jednotlivých písniček trefně reagovaly na problémy konce 80.let (např. nuda, drogy, kriminalita, společenská netolerance), které se vynořily v souvislosti s přechodem společnosti od komunismu k demokracii a které právě na mládež nejvíce doléhaly. Právě kvůli svým textům, které byly díky silné podpoře hnutí skinheads považovány za nacionalistické a rasistické, byla skupina Orlík vnímána velmi kontroverzně a byl jí věnován soustředěný zájem médií a veřejnosti. Texty byly z velké míry vlastenecké a snažily se v lidech vzbudit hrdost na svojí národnost a pocit, že být malým národem neznamená být opomíjeným a nedůležitým. To dokazovalo i poukazování na různé historické události, kterými se Česi zapsali do historie. Vlastenecké cítění se neobjevilo jen v písničkách Orlíku, ale i později na Danielových sólových albech. Texty Orlíku byly velkým osvěžením po letech stereotypních popových hitů. Někteří lidé, zvyklí na nic neříkající texty nedokázali unést tento fakt a proto se na Orlík (a ještě dlouho poté i na osobu Landy samotného) vynořilo plno negativních reakcí. Z dnešního pohledu se dá Orlíku vytknout snad jediná věc (za kterou ale nese pouze nepřímou vinu). Tím, že Orlík podporoval hnutí skinheads, se toto hnutí záhy rozšířilo, ale bohužel se na něj nabalilo plno lidí, kteří vytvořili jeho dnešní negativní podobu. To, že se dnes na Orlík dívá jako na skupinu, která vlastně "zavinila vznik fašistických skinheads" je bohužel výsledkem dnešního chování tohoto hnutí a s Orlíkem jako takovým to nemá již nic společného. Skupina vždy zdůrazňovala svůj negativní postoj vůči fašismu a od hnutí se později distancovala.

REBELIE PUNK ´N´OI! (1990)

Obrazek

Kompilace českých punk a Oi! skupin. Kompilace obsahuje 3 písně skupiny ORLÍK (Skinhead, Viktorka Žižkov, Karel G. mit uns). Dále pak na albu najdete skupiny: PLEXIS, TŘI SESTRY, ŠANOV, NAŠROT, FABRIKA, DO ŘADY!)

VALČÍK (1993)

 

Obrazek


Po rozpadu skupiny se Daniel Landa dále věnoval hudbě a brzy vzniklo jeho první sólové album VALČÍK obsahující 11 skladeb. Toto album ukázalo hned dvě podstatné věci najednou a to jednak jakým vývojem Dan od Orlíku prošel a také to, že jeho sólová tvorba je nejen stejně dobrá jako tvorba Orlíku, ale ještě lepší. "Valčík" podobně jako písničky Orlíku zapůsobil ve své době jako časovaná bomba. Další skvělé album razící nové směry v době, kdy se naše hudební scéna topila v krizi. Na jedné straně zde dožívali komunističtí zpěváci a na straně druhé se objevovali interpreti produkující buď osvědčené hity zahraničních skupin nebo svojí vlastní hudbu, která mírně řečeno nebyla to nejlepší. "Valčík" se svou skvělou hudbou perfektně kombinující klasické nástroje s nástroji ne tolik používanými (housle, harmonika, trumpeta, píšťala) a s opět dobrými texty jako za časů Orlíku převálcoval všechny interprety z obou stran. Písničky jako "Jó, ulice", "Půlnoční rock", "Chlapeček z periferie" nebo "Přízraky" jsou dnes již klasikou. Na "Valčíku" lze vysledovat dvě témata, které Dan neopustil ani na dalších deskách. První téma - vlastenectví už se objevilo v Orlíku. Na tomto albu jej zastupuje song "Kdož jste boží bojovníci". Druhé téma - legendy a pověsti je reprezentováno písničkou "Vlkodlakům". Ve skladbě "Krysař" se poprvé objevuje téma stejnojmenného muzikálu.


TŘI SESTRY - Švédská trojka (1993)

Obrazek


 

"Tři sestry" se v jejich kariéře občas nechaly inspirovat tvorbou Orlíku a nahrály například coververzi "Bíleho jezdce" pod názvem (... pozor hráz!). Překvením bylo, když se na této desce Daniel Landa objevil jako host ve skladbě "Večerníček", na které se autorsky i pěvecky podílel.


CHCÍPLY DOBRÝ VÍLY (1993)

 

Obrazek


 

Dva roky po "Valčíku" přišlo další album CHCÍPLY DOBRÝ VÍLY obsahující 10 skladeb, které dokázalo takřka nemožné - posunulo už tak vysoce položenou laťku. Opět skvělá hudba a vybroušené texty. Úvodní píseň "Chcíply dobrý víly" vhodně zahajuje celé album. Text "Víl" na kterém je snad nejlépe vidět síla a propracovanost Danova textařského umění je zároveň jedním z jeho nejlepších textů. Na albu se přebíjí jeden hit za druhým. "Motýlek" perfektně ztvárněný klipem, "Holky a mašiny", "Vodrhovačka", "Ztracení hoši", "Včera mě někdo" lehce dokazují oblíbenost alba. Linie vlasteneckého cítění zde pokračuje písní "Tradice", která je vůbec nejobsáhlejší Danovou vlasteneckou písní. Text je obžalobou českého národa z netečnosti a zapomínání na národní symboly, hrdost a lidi, kteří zmíněným hodnotám obětovali život.

DRACULA (1995)

 

Obrazek


 

V roce 1995 se Dan nečekaně objevil v titulní roli muzikálu Karla Svobody. Obklopen tehdejší špičkou české popmusic a několika pozdějšími objevy (Daniel Hůlka..) si vyzkoušel pro něj i pro jeho fanoušky něco neobvyklého. Později z muzikálu odešel kvůli zranění z autonehody.

KRYSAŘ (1996)

Obrazek



 

Obrazek


 

V roce 1996 se Dan představil i jako autor muzikálu. Ovlivněn dojmy z předchozího účinkováni v Drákulovi a inspirován německou legendou sepsal za necelý půl rok Krysaře, hru s ponurou atmosférou. Děj je oproštěn obvyklých muzikálových klišé a nutí diváky přemýšlet. Kultovní muzikál se hrál i na Slovensku a v roce 2002 se vrátil do Prahy v novém nastudování a obsazení. Tento výtvor se dá jen těžko shrnout, proto vám doporučujeme oficiální stránky.

CITOVÁ INVESTICE (1996)

 

Obrazek


 

Rok po albu "Chcíply dobrý víly" přichází další Danův příspěvek do oblasti hudby. Album CITOVÁ INVESTICE není tentokrát Danovo vlastní album, ale jedná se o společné dílo renomované dvojice Petr Hapka (hudba) a Michal Horáček (texty). Hapka i Horáček tímto albem navazují na své první úspěšné album "V penzionu svět" (1986). Stejně jako pro první album i pro "Citovou investici" oslovili známé představitele naší hudební scény a nabídli jim nazpívání některých písniček. Na albu o devíti skladbách se kromě Petra Hapky pěvecky představí Michal Kocáb, Richard Müller (oba dva účinkovali již na prvním albu), Lucie Bílá a samozřejmě Daniel Landa. Jak se Dan vůbec na albu ocitl, prozradil Petr Hapka: "Landa mě přišel zlomit, abych zpíval roli Osudu v jeho muzikálu Krysař, ale já jsem ho při té příležitosti přesvědčil, aby zpíval na naší desce". A Michal Horáček dodává: "Doslechl jsem se o Landově kontroverzní osobnosti, ale mě zajímá především zpěvákův výkon. Jako šansoniér je Landa jedinečný. Je to poslední žijící rytíř řádu templářů." Daniel propůjčil svůj hlas dvěma skladbám. Skladba "Králíček Azurit", kterou s Danem nazpívala Aťka "Včelka Mája" Janoušková, je drsná parodie na známou reklamu. Druhá skladba "Citová investice" album zakončuje.

POZDRAV Z FRONTY (1997)

 

Obrazek


 

Tak jako se dva roky po "Valčíku" objevily "Chcíply dobrý víly", následovala tradici třetí deska, POZDRAV Z FRONTY. Znovu album plné skvělé hudby a textů, instrumentálně bohaté. Dan svými texty zasáhl jedno kompaktní téma - válku. Skladba "1938" pojednává o pocitech českých vojáků, kteří krátce před zahájením druhé světové války museli místo obrany země opustit pohraničí. Skladby "O marnosti" a "Milostná" vyprávějí příběhy obyčejných lidí, které postihla válka.

SMRTIHLAV (1998)

 

Obrazek


 

Tato deska se už na první pohled odlišuje od řadových alb. Kompletně elektronika, vyjímečně v několika skladbách zazní kytarové sólo. Dan na albu účinkuje pouze ve dvou písních, jinak zůstává v pozadí jako téměř výhradní skladatel, textař a producent desky. Ke spolupráci si přizval například Lenku Dusilovou, Simona z Kurtizán z 25. Avenue nebo svého švagra. Jedná se o desku, jejíž témata se točí okolo civilizačních chorob - drogy, gamblerství, bezdomovci. Deska není pro Landu příliš typická, třeba však zdůraznit, že album ani jako následovník předchozího Pozdravu z fronty propagováno nebylo.

KONEC (1999)

 

Obrazek


 

V prosinci 1999 se na pultech obchodů objevilo další řadové album KONEC. Protože předchozí projekt spadá do oblasti taneční hudby, příznivci klasických alb napjatě očekávali, jak se vliv "Smrtihlava" promítne do nové desky. Nechybějí tu rockovější skladby a své místo tu mají i pomalejší písničky. Změnou oproti předchozím deskám je rozsáhlejší použití studiových efektů a deska zní podle očekávání více strojově. Bubny již nejsou nahrány 'živě', což ubralo na štávě. Co se týče nástrojů, většinu z nich nahradily samply a aranže. Naštěstí ve většině písní hraje ověřená harmonika v podání Káji Maříka, zazní i flétny, housle a mandolína. Skladbu "Slovanská bouře" výborně podbarvují sbory, ve skladbě "Když" se k Danovi přidá Lída Finková. Kytary samozřejmě nechybí a opět dodávají písním dobře odměřenou tvrdost. Vliv Smrtihlava se tedy přehnaně neprojevil, i když skladba "Třetí oko" ze začátku trochu vyděsí. Texty pojednávají převážně o společenských tématech na přelomu století (promarněný život ve "Vráně", neblaze proslulý jev českého národa zapomínat na zlo totalitního režimu v "Kyselé", lidstvo, které si zavinilo vlastní zkázu v "Osmý den chaosu"). Zbývající písně jsou tvořeny odlehčenými tématy ("Na obzoru ani loď ani mrak") a mytologickými či fantastickými tématy ("Třetí oko", "Rapsodie vlků" a "Slovanská bouře"). Album uzavírá skvělá skladba vyzařující hospodskou atmosféru "A kdo teda voddělal toho Fandu?".

BEST OF LANDA (2000)

 

Obrazek


 

20.11.2000 vychází výběr "Best Of Landa". Album obsahuje kolekci nejúspěšnějších písní Daniela Landy + 3 nové skladby nahrané s pro tento účel sestavenou kapelou Gaskudl v garáži dlouholetého spolupracovníka Káji Maříka. Společně s ním se objevuje 4.12.2000 i DVD titul obsahující všechny videoklipy do roku 1999.

9MM ARGUMENTŮ (2002)

 

Obrazek


 

Přes avizovaný odchod z hudební scény se Landa triumfálně vrátil v březnu 2002 s novým materiálem. Sestavil kapelu a nahrál živoucí desku 9MM ARGUMENTŮ. Po elektronice tu není ani stopy! Posluchače překvapí návratem k začátkům své sólové kariéry, krátká našlapaná skladba Láska (prase) dokonce připomene éru Orlíku, úvodní skladba Kvantum tarantulí překvapí dobře odvedenou porcí latinské hudby. Na desce se objevují i texty nasáklé břitkým humorem. Dan uspořádal pro uzavřenou společnost křest alba, spojený s prvním živým vystoupením po téměř desetileté pauze. Poté, co se deska na jaře 2002 stala nejprodávanějším titulem v kategorii zpěvák, se Landa rozhodl odvděčit se fanouškům krátkým koncertním turné. Záznam pražského koncertu vyšel pod názvem "Vltava Tour" v listopadu 2003 na CD a DVD.

KURTYZÁNY Z 25.AVENUE - Médium (2002)

 

Obrazek


 

Dan hostoval na novém albu "Medium" Kurtizán z 25.Avenue (kde působí kytarista z většiny jeho desek Tomáš Vartecký a zpěvák Simon, host projektu Smrtihlav). Vartecký v rozhovoru pro www.musicserver.cz řekl: "Dalším hostem byl Dan Landa v roli bláznivýho tankisty. Je tam písnička, jmenuje se "Alzheimer č. 505", a je to o veteránovi z druhý světový války, který je v blázinci, sedí na lavičce, je hezky a najednou se mu to vždycky celé vrátí... v refrénu. A potřebovali jsme hlášení tankisty v němčině, varování pro ostatní, že se blíží velké seskupení tanků. Dan umí velice dobře německy."


KRYSAŘ - Soundtrack k filmu (2003)

Obrazek

 


Na silvestra 2003 vznikl v režii během rekordních 24 hodin film na téma Krysař. Nejedná se o adaptaci Landova muzikálu, ale o volně natočenou literární předlohu. Jako soundtrack posloužil výběr písní Landy z několika desek, který vyšel i na CD.

ROCKQUIEM (2003)

 

Obrazek


Dan rozjel projekt spojení klasického Mozartova Requiem s moderním rockovým pojetím. Premiéra byla 3.8.2003 v Obecním domě a odehrálo se celkem 12 představení. Projekt byl ztrátový, ale samotná jeho existence byla pro Landu podle jeho slov satisfakcí.


VLTAVA TOUR (2003)

 

Obrazek

 


 

Záznam pražského koncertu krátkého a beznadějně vyprodaného turné vyšel na CD i DVD. DVD obsahuje oproti CD celý playlist (23 skladeb) včetně cover verze písně "Morituri te salutant" od Karla Kryla. Jako bonus jsou na DVD všechny Danovy videoklipy (oproti Best of DVD nově i Třista z místa, Quantum tarantulí, Vltava, Tajemství a Morituri Te Salutant). Na disku se nachází rozhovor s Landou, kde se snaží vysvětlit svůj postoj k hudbě a komentuje několik skladeb. Zvuk je pouhé stereo a obraz je 4:3.

BEST OF LANDA 2. (2004)

Obrazek

 

Druhý výběr hitů, tentokrát bez zajímavých skladeb pro fandy, co mají doma alba. Pro zajímavost, EMI vydalo tento výběr bez svolení Landy, což mluví za všechno.

VEČER S PÍSNÍ KARLA KRYLA PRO ČESKÝ NÁROD (2004)

Obrazek

 

Záznam stejnojmenného večera coververzí Kryla, který proběhl v rámci bohoslužby řádu Ordo Lumen Templi v katedrále sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze 11.6.2004. Vyšlo na CD i na DVD
Tato akce a existence řádu se stalo další záminkou Landových trvanlivých kritiků, kteří pravidelně Landu ostřelují nařčením z fašismu. V posledních letech jim kraluje propagátor legalizace měkkých drog a někdejší kvalitní novinář Reflexu Jiří X. Doležal, který v poslední době proslul spíš jako demonstrace škodlivosti dlouhodobého užívání marihuany a zneužívání domovského týdeníku k osobním sporům.

 
NEOFOLK (2004)

Obrazek

 


Další řadové album pokračuje v očekávaných kolejích.NEOFOLK je Danovo pojmenování pro žánr, který si sám vytvořil a jehož je ojedinělým interpretem - instrumentálně pestrá hudba s přesně odměřenou dávkou energie.Deska je natočena zřejmě bez nátlaku vydavatele (Sony music), takže z písní vyzařuje poklid a vyrovnanost autora.Je tu i několik ochutnávek z připravovanéhjo muzikálu "Tajemství".

TAJEMSTVÍ (2005)

Obrazek

 


Premiéra nového muzikálu byla 31.3.2005 v divadle Kalich. Kritici většinou chválí kvalitní příběh. Později vyšla i kolekce písniček na CD a pár z nich nazpíval i Landa, přestože se rozhodl v muzikálu neúčinkovat.


BOUŘE 2005 (2006)
 

Obrazek



Další živák v podobě BOUŘE 2005.Záznam koncertu je pořízen z 7.11.2005 Praha T-mobile Aréna + nechybí bonusy v podobě pár záběrů z Ostravy 3.11.2005.Samozřejmě CD/DVD obsahuje pecky,které nezazněli na Vltavě Tour.Konečně zvuk 5.1!


HAPKA & HORÁČEK - Strážce plamene (2006)

Obrazek


Legendární autorská dvojice Hapka & Horáček přichází po 5 letech s novým, dlouho očekáváným albem, na které si přizval samozřejmně DANA LANDU, ale nejen jeho.Dále pak účinkují: Jarek Nohavica, Jana Kirschner, Hana Hegerová, Bára Basiková, Petr Hapka, František Segrado, Szidi Tóbias.
Dana opět pověřili dvěma super songami:

Otevřete okna, aby duše mohla ven a Díkůvzdání



K V A S K A (2007)


Obrazek


Tak konečně jsem / jsme se dočkali dalšího alba od Dana.Sice to není jeho sólová deska, ale soundtrack k filmu Kvaska. Toto album je takový menší předvoj, než budu film uveden do kin ( 22.února 2007 ).

 

Sice moc nemusím soundtracky, ale tenhle si rád poslechnu. Jednak proto, že obsahuje „rádiový hit“ Touha, tak i jiné dosti povedené songy, jmenovitě: Jdou, Touha II., Můra a motýl, Snílci, Nadávky :-)  a Padám hloub. Sice se mnou nemusíte souhlasit, ale to už je Váš problém :-)

 

Kromě Dana na album Kvaska uslyšíte: Lucku Vondráčkovou, Jiřího Korna a mnohé dalších.

 
TOUHA (2009)

Obrazek

Koncem února 2009 vychází další muzikálové CD manželů Landových s názvem TOUHA. CD obsahuje celkem 27 písní. Z většina jsou úplně nové, které DL spolu s Ondřejem Soukupem složil a vyprodukoval. Tak i zde najdete starší písně od DL (Holka magor, Benův příklad - píseň Gang a další). Samotného DL na tomto CD neuslyšíte. Za to zde uslyšíte L. Vondráčkovou, Jiřího Korna a další.

 



N I G R E D O (červen 2009)

Obrazek

Vzor obalu, když mělo Nigredo vyjít v roce 2008

Obrazek

Vzor obalu 2009 - oficiální booklet


 

Již dlouho očekávané sólové album NIGREDO nyní vyšlo. Původně mělo jít do oběhu až 8. června 2009, ale stalo se, že v některých obchodních sítí šlo do prodeje již 1. června 2009, tj. o týden dřív. Myslím si, že se to čekání vyplatilo. Ten kdo neví, tak Nigredo mělo původně vyjít již v roce 2008, ale díky autonehodě na rally Šumava se jeho vydání přesouvalo od neurčita do 8. resp. 1. června 2009.  Album je nabudešené dosti výraznými singli. Na albu najdete singli, které již DL představil během turné Československo 2008 (Eurosong, 1968, Malá díra v hlavě - pilotní singl pro rádia v roce 2009). Pak samozřejmě i zbrusu nové písně jako jsou např: úvodní "Prolog", kde DL shrnuje jak to vlastně bylo s vydáním Nigreda. Další singl "Nad Afghánistánem" (vyjadřuje Danovi pocity při návštěvě Českého praporu sloužícího v Afghánistánu), který jsme již měli možnost slyšet z rádií. Byl to pilotní sinlg k desce, která měla vyjít v roce 2008. Deska čítá přesně 10 písní, které jsou opravdu chytlavé.
Abych to shrnul, Nigredo si myslím, že se opravdu povedlo. Zařadil bych ho po bok první sólové desky Valčík. Je to opravdu povedená deska, která stojí za to si jí pořídit, ale hlavně pustit a vcítit se do ní.

PLATINUM COLLECTION (duben 2010)

Obrazek



Místo živáku ČS tour 2008 si musíme ještě nějaký ten čas počkat. Místo toho nám vydavatel EMI nadělil v dubnu rovnou trojCD s tím nejlepším do DL za posledních pár let stvořil. Počínaje Valčíkem, konče Nigredem. To vše na 3CD.

TACHO (29. listopadu 2010)

 

tacho.jpg

 

Oficiální soundtrack k filmu Daniela a Mirjam Lanodových TACHO (v kinech od 2. 12. 2010). Celkem 30 kousků filmové hudbu.

 

CD/ DVD (28. března 2011)
 

ceskoslovesko-cd-dvd.jpg

CD/DVD z živého koncertu Československo tour 2008 z Ostravy. Vychází 28. března 2011. Komplet obsahuje celkem 21 skladeb, jak z dřívější Danovo tvorby, tak i z alba Nigredo. DVD disk obsahuje ještě dva bonusy: Film o koncertu a Vox Populi (neboli hlas lidu) .


TACHO  DVD (květen 2011)

p5272889.jpg

V květnu 2011 vychází film TACHO na novinových stáncích. Obsahuje hlavní film, trailer a klip.

 

VOZOVÁ HRADBA TOUR 2011 (březen 2012 CD+DVD)

 

vozova-hradba.jpg

V březnu 2012 vychází nové koncertní CD+DVD s názvem Vozová hradba tour 2011. Obsahuje všechny známé pecky od DL. Bonusem DVD jsou proslovy, které měl DL vždy v průběhu vysoupení.

 

 

DANIEL LANDA - Box (duben 2012 digipack)

 

box.jpg

Obnovené vydání sólových alb Daniela Landy v exkluzívním boxu: Valčík, Chcíply dobrý víly, Pozdrav z fronty, Smrtihlav, Konec, 9mm argumentů, Neofolk a Nigredo. Všechna alba, která vyšla v novém formátu jako digipack a byla doplněná o dobové fotografie, nyní vycházejí jako komplet ve speciálním balení s designem typickým pro tvorbu Daniela Landy. Obsahuje celkem 8 CD.

 


GHB © 2005 - 2013