Jdi na obsah Jdi na menu
 


Super RZ Plzeň 12. 4. 2008

19. 4. 2008
Super RZ Plzeň 12. 4. 2008

Obrazek

Již delší dobu jsem se těšil na Šumavskou rally, která se jela minulý víkend na Klatovsku. Hlavně jsem se teda těšil na skvělé závody a pak hlavně taky, že konečně uvidím na vlstní oči Dana Landu. Protože tento rok opět naskočil do českého seriálu rally závodů.

V prvním letošním závodě sice Dan Landa nedojel do konce, ale i tak se přihlásil na Šumavu o to víc jsem se mohl těšit.

Již v týdnu jsem se domlouval s bráchou zda nevyrazíme se podívat přímo do Klatov na nějakou tu RZ. Měli jsme naplánováno, že se na 100% pojedeme podívat na Plzeňskou super RZ, která se jela poprvé na území města Plzně a to ve Štruncových sadech. Přemýšleli jsme teda nad tím, zda v pátek se ject podívat do Klatov, ale pořadatelé nějak blbě nastavili startovní časy prvních RZ. První se jela hned v 15:41, což byl docela problém se do tohoto času dostavit do Klatov. Jelikož pracujeme do půl třetí a pak rychle hnát do Klatov. Protože taky nejsme z přímo z Plzně. Tak jsme od toho opustili a těšili se na sobotní dopoledne. Dopoledne se měla v Plzni na Náměstí republiky uskutečnit přehlídka všech vozů + všech posádek. A po obědě se měla ject již zmíněná super RZ na Štruncáku.

V pátek večer jsem se dozvěděl z jednoho rally serveru, kde bylo možné sledovat průběh dění na trati, že Dan Landa se svým vozem v 2RZ havaroval a byl těžce zraněn. Což mě docela, ale nejen mě šokovalo! Tak hned si říkal, zda je hlavně DL v pořádku a snad, že to nebude nějak obzvlášť těžké zranění. Byl z toho těžký otřes mozku a něco s ledvinou. Dana a jeho spolujezdce přepravili do Strakonické nemocnice. Tento den, ale nebyly jediný kdo závod nedokončili a neskončili ve špitálu. Několikrát musela záchranka na trať.

Tak jsem si s bráchou řekli, jaký to máme na Dana, ale štěstí. Před pár lety jsme na něj jeli na již kdysi Blovickou rally. Tam  Dan klasicky havaroval a tak dál nepokračoval. Pak na rally Střela se to opakovalo – Dan opět nedojel do cíle. Proto jsme si před pátkem říkali, zda by se to nemělo opakovat i letos, když na něj máme takový štěstí/neštěstí. Njn stalo se a svět se taky nezboří. Hlavně, že Dan a jeho spolujezdec jsou v pořádku.

V sobotu jsme teda brzo ráno vyrazili směr Plzeň – Náměstí republiky. Dopoledne od 10 hodin se tam měl konat kulturní program a příjezd všech vozidel. Kolem jedenácté hodiny se začali houfovat lidi u připraveného zábradlí a pak hned na to začali přijíždět historické vozy rally. Jako například starý Porsche 911, BMW, Škoda 1000 a 100, fakt skvosty historický aut. Pak proběhla přejímka a mohlo se vyrazit směr Štruncák a vyrazit na trať.

Obrazek


Po historický vozech někdy kolem 12 hodiny dorazili součastné závodní vozy startovní listiny. Jako první dorazil Roman Kresta se svým EVO 9, který byl samozřejmě v obležení přihlížejících diváků .No mezi ty přihlížející jsem patřil i já se svojí přítelkyní a bratrem. To se člověku nepoštěstí vidět takového jezdce. Ale i ostatní jezdce se člověku nepoštěstí vidět. Mezi jezdci se „motal“ i Petr Čtvrtníček. Pak opět vozy prodělali přejímku a mohli vyrazit směr Štruncák. Ve 13 hodin vyrazili na trať. Dlouhá byla 6,5km a zajetou jí měli jezdci něco kolem 6minut.

My jsme, ale průběh tratě moc neviděli. Byly jsme u startu a pak jsem se přemístili ke trati. Tak jsme zaujali strategické místo k focení na křížovce se světli. Závodníci musely vždy zastavit na červenou, tak jsme měli dost času si vozy prohlédnout a hlavně vyfotit. Bylo docela srandovní sledovat jak se závodní vozy řadí na křižovatce podél normálních vozů(škoda 120, Felície,atd). To se opravdu jen tak nevidí. Kolem jedoucí auta asi taky moc nechápali, když tam viděli tolik lidí a tolik závodních aut v centru Plzně.

Obrazek


Na chvíli jsme se pak dostali k trati a viděli ještě několik vozů nižších tříd. Spíše se jednalo o Fábie a Felície. Ale i tak člověk aspoň mohl udělat několik zajímavých fotek z tratě.

Pokud shrnu tuto superRZ v centru Plzně, tak si myslím, že se opravdu vydařila a měla dosti velký divácký úspěch. Takže bych byl rád, ale určitě nejenom já, kdyby se to mohlo i v příštích letech opakovat. Určitě by se divácký úspěch opakoval. Bylo to super strávené dopoledne a odpoledne. Škoda jen toho Dana, že se vyboural a my ho nemohli vidět v Plzni. Tak příště Dane :-)

Fotogalerii z této akce si můžete prohlédnout ZDE

ghb2008