Jdi na obsah Jdi na menu
 


Report: Putování za Zlatým drakem

29. 12. 2008
Report: Putování za Zlatým drakem
28. prosince 2008

Včera tj. 28. prosince 2008 jsme se společně s mým bratrem vypravili směr Brno. Nebyl to výlet jen tak ledajaký, jak by se mohl zdát. Jednak z jednoho prostého důvodu, že jsme z druhé strany republiky, tj. ze Západočeské metropole. Ano, jak už každý tuší, tak jsme si zajeli zpestřit po Vánoční svátky na divadelní hru Daniela Landy TAJEMSTVÍ ZLATÉHO DRAKA, které se hraje v Mahenově Brněnském Národním divadle.


Měli jsme lístky na odpolední představení od 15hodin. Z Plzně jsme vyráželi někdy kolem 9hodiny a cca něco málo po 12hodině jsme byli již v Brně. Měli jsme čas, tak jsme se zašli ještě někam najíst. Nebylo toho moc na výběr, tak kam se dalo zajít byl jen nějaký ten hypermarket. Něco málo po půl druhé jsme vyrazili jsme Brněnské centrum. Zadal jsem do navigace Dvořákovu ulice(adresa Mahenova divadla), jenomže „milostivá“ navigace nás neustále vedla ven z Brna! Tak to tedy ne a jeli jsme směr centrum bez navigace. Nakonec jsme ani tedy nevím jak, tak najednou jedeme okolo Mahelova divadla! Podle fotek co jsme měli nastudované jsme to poznali. Chvíli kroužíme okolo divadla, kam by se dalo zaparkovat nakonec jsme místo i našlo. To je jiné parkování, než v PlzniJ


Pěší tůrou vyrážíme směr divadlo. Už se pomalu scházeli lidi, nebylo ještě 14hodin a všichni se drali do útrob divadla. Nevím co je tam tak brzo lákalo? Když jdu většinou u nás do divadla, tak maximálně 15minut před představenímJ Chvíli jsme kochali divadla z venku a pozorovali lidi, které proudí do útrob divadla. Bylo vidět, že TZD táhne široké divadelní i lajcké obecenstvo. Tak jsme taky vešli do divadla. Při cestě do Brna, jsme neustále přemýšleli nad tím, zda vůbec bude dnes hrát Daniel Landa. Ale moc šancí jsme tomu nedávali. Když jsme vešli do útrob Mahenova divadla, hned jsme mířili zraky kde je dnešní herecké obsazení. Rychle k němu, koukáme a „zázrak“ se bude dnes konat. Postavu Merkuria hraje Daniel Landa! Super! Jedna slečna co tam stála před námi zvolala: „…mě stačí ten první řádek, to mě stačí“J Takže bylo vidět na lidech, že jsou rádi, že se dnes na prknech co znamenají svět objeví sám autor TZD Daniel Landa.


Obrazek


Chvíli jsme se kochali krásnými historickými útroby divadla, poté jsme si šli odložit naše bundy do šatny. Hned u schodů seděla starší paní a prodávala program(45,-Kč) + nástěnné kalendáře na rok 2009(150,-Kč). Jestli řeknu, že dané kalendáře a programy šli na dračku, tak to je slabé slovo! Paní nestačila dodávat kalendáře, po kterým toužilo spousty lidí hlavně po skončení odpolední inscenace. Samozřejmě jsme si též pořídili daná kalendář, který obsahuje fotky z představení TZD.


Obrazek


Šli jsme si usednout do naše místa. Do začátku představení ještě chybělo několik minut. Kochámese krásným sálem, které nabízí Mahenovo divadlo. Sál se začíná zaplňovat. Přesně ve tři začíná hrát hudba, v tom se otevírá opona. A já vidím přímo přede mnou mega hlavu, která mi zabraňuje ve výhledu! A to bohužel po celou dobu představení:-( Takže díky TI co si seděl přede mnou nebo spíš tvojí ženušce, se kterou sis vyměnil místo!!!


Obrazek


A co napsat k obsahu představení TZD??? Je to velice těžké něco psát. Každý má svůj styl vnímání. Ale za svojí osobu musím říct, že mě TZD opravdu dostal. Ze začátku jsme se trochu toho bál, co se bude na jevišti dít, ale po chvíli mi to přešlo a začalo vše do sebe pěkně zapadat – PŘÍBĚH(klasická detektivka s „vůní“ magie) + HERECKÉ OBSAZENÍ(hl. role Petr Halberstadt jako kriminalista Marek, Klára Apolenářová jako Stella a další) + ZPĚV(samozřejmě Daniel Landa v role Merkuria, Monika Kakáčová v roli Merkure a pak Petr Panzenberger v roli Petra – zpěv písně Vltava společně s DL= parádní výkon Jakuba). Opravdu těžko se to popisuje. Jak někdo napsal na fóru DL, tak kdo nezná DL, tak to asi moc nepochopí(děj + vše okolo). Ale myslím si, na to kolik již vidělo dané představení lidí a jaké věkové kategorie(děti tak od 8let a důchodci cca 70let a víc, bych tipoval) jsme tam viděl. Takže TZD bude mít velkou oblibu. A podle rozhovorů, které jsme si mohl vyslechnout jak v sále, tak i v útrobách divadlo po skončení, tak TZD zanechalo na lidech velký dojem, stejně tak jako na mě a mého bratra.. Nešetřili chvály nad samotnými herci a taktéž Danielem Landou.

Ještě bych chtěl dodat, že sám Dan a všichni účinkující se na závěr dočkali ovací ve stoje.


Obrazek


Takže kdo ještě nebyl a váhá zda má vůbec na TZD jít, tak jen vřele doporučuji tohle představení vidět. Sice nevím, zda stihnete Dana Landu po novém roce v roli Merkuria, ale i tak to stojí za to vidět.

Obrazek


SKVĚLÉÚŽASNÉ. Patří ti veliké DÍKY Dane a samozřejmě všem hercům Mahenova divadla.


Obrazek


Ještě bych chtěl podotknou, že jsme udělal několik fotek z děkovačky, ale bohužel foťák to moc nepobral.

GHB 2008